Jak cię widzą, tak cię piszą… Piotr Beczała

luty 24, 2017

Dotąd nikt nie stworzył mi okazji, aby opowiedzieć Państwu o najbardziej eleganckim z męskich strojów. Do dziś. Oto Piotr Beczała na koncercie w NOSPR-ze, podczas którego wręczano Laury Kompetencji i Umiejętności Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Tenor wystąpił we fraku.

Drodzy Czytelnicy, gdyby zdarzyło się Wam otrzymać zaproszenie, na którym widniałaby adnotacja „black tie” lub „white tie”, przygotujcie się na bardzo eleganckie wyjście. I, pewnie większość tutaj zaskoczę, czarna muszka (wg polskiego tłumaczenia) oznacza mniej formalny ubiór niż biała. Przy czym, obydwie wersje stroju są bardzo zobowiązujące. W obydwóch przypadkach czarny kolor stroju dla panów jest jedynym słusznym, a różnice dotyczą samej formy i dodatków.

„White tie” to najwyższa elegancja i oznacza, że oczekuje się, aby mężczyzna zaprezentował się we fraku. Jego noszenie wymaga odpowiedniej oprawy. Zasady są bardzo ściśle określone, a bohater dzisiejszej oceny odegra dziś rolę modela, który zobrazuje to, o czym będę mowić.

Podstawą fraka jest marynarka z krótkim przodem i charakterystycznymi długimi połami, przypominającymi ogon jaskółki. Z przodu ma równoległe rzędy guzików, które nigdy nie są zapiane. Zwykle wyłogi marynarki są ozdabiane satyną, ale zdarzają się odstępstwa od tej zasady, jak na zdjęciu. Ważnym elementem stroju jest biała kamizelka, koszula z usztywnionym gorsetem i łamanym kołnierzykiem oraz biała mucha. Klasycznie do fraka nosi się czarne spodnie – bez mankietów, z dwoma lampasami ozdabiającymi szew boczny spodni i koniecznie do tego czarne lakierki.

Nie mam zastrzeżeń do ocenianej przeze mnie stylizacji. Oprócz wszystkich zasad kodu ubioru, strój jest dobrze dopasowany do sylwetki, ale także okazji.

Moja ocena: 5

Publikacja: Śląsk Plus z dn. 3.02.2017 oraz Dziennik Zachodni z dn. 4.02.2017.

dress code , Dziennik Zachodni , kolory , ocena stylizacji , Śląsk Plus , styl , wizerunek po męsku , wydarzenia
Share: / / /

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Archiwa