FAQ

…bo kto pyta, nie błądzi.

Także w świecie analiz kolorystycznych, typów sylwetek czy zakupów ze stylistką.

Poniżej odpowiadam na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące mojej pracy.

KOLORY

Jaki podział na typy kolorystyczne stosuję?

Moje podejście do kolorów zmieniało się na przestrzeni czasu. Po 12 latach pracy w zawodzie stylisty nie bardzo wierzę w klasyczne podziały, a w szczególności w modny ostatnio podział na 12 typów. Jestem przekonana, że im więcej kategorii, tym trudniej odnaleźć w nich siebie. Wierzę jednak w moc koloru. Najważniejsze jest wyznaczyć główną nutę kolorystyczną w urodzie – ciepłą lub zimną oraz zdefiniować, jak tworzyć idealne kompozycje kolorystyczne. Mają one oddawać nasz styl i charakter.

Co to jest paleta kolorystyczna?

Paleta kolorystyczna:

 • jest kropką nas „i” analizy kolorystycznej,
 • jest przygotowywana indywidualnie, w związku z czym każda jest inna,
 • to wachlarzyk składający się 35-40 najlepszych dla danej osoby kolorów – dopasowanych przede wszystkim do cery,
 • opakowana jest w elegancki skórzany portfelik,
 • jest niewielkich rozmiarów, by można ją było wrzucić do torebki i zawsze mieć przy sobie,
 • jest bardzo pomocna w czasie zakupów.

Bywam też pytana o sztuczne światło – czy, zmieniając kolory, nie przekłamuje ono kolorów w palecie. Owszem, ale w takim samym stopniu zmienia kolory palety, jak i kolory rzeczy, które chcemy nabyć – porównanie jest proste i wiarygodne. Ważne – nie wierzę w gotowce. Wszystkie palety kolorystyczne przygotowywane są przeze mnie, wg mojego autorskiego pomysłu. Każda jest inna, bo każdy z nas jest inny.

Czy analiza kolorystyczna jest konieczna również w przypadku mężczyzn?

Jeszcze bardziej niż w przypadku pań. Panowie zwykle noszą się w niebieskościach, szarościach i czerni. Zupełnie zapominają, że można inaczej. Można, a jakże! Poza tym, panie mogą nieco poprawić wygląd makijażem, panowie już niekoniecznie, dlatego dobrze dobrany kolor i jego odcień to podstawa, czasem zadziała jak korektor.

Ile trwa analiza kolorystyczna?

Około 1,5h. Jej czas zależy od ilości zadawanych pytań.

Czy w czasie analizy kolorystycznej dowiesz się, na jaki kolor farbować włosy?

I tak, i nie. Na pewno dowiesz się, w jakiej powinny być tonacji. Nie ma jednak jednego dobrego rozwiązania na osobę. To kwestia wyboru. Osobiście jestem zwolenniczką neutralnych kolorów, które pozwalają makijażem i strojem wprowadzać zmiany wizerunkowe. Mocny kolor włosów narzuca całą resztę.

Czy w czasie analizy kolorystycznej dowiesz się, jak zestawiać kolorystycznie góry z dołami?

Nie. To dwa duże i osobne tematy. Analiza kolorystyczna ma związek z tym, co przy twarzy. Wykonujemy ją, by wiedzieć, jak wyglądać świeżo i jak rozświetlić naszą cerę. Jaki wpływ na jej kondycję ma kolor spódnicy czy butów? Żaden. Ale – kolory mają duże znaczenie w budowaniu proporcji sylwetki. Po pierwsze, trzeba poznać podstawowe zasady dotyczące kolorów i proporcji. Po drugie, trzeba znać swoją sylwetkę, by móc te zasady odpowiednio dla siebie zastosować.

SYLWETKA

Jak poznać swój typ sylwetki?

Panie mogą to uczyć na trzy sposoby:

 • rozwiązując test sylwetkowy dostępny na stronie www.spellyourshape.pl,
 • uczestnicząc w warsztatach sylwetkowych lub
 • umawiając się na indywidualną analizę sylwetki.

Panów zapraszam na konsultacje indywidualne.

Co lepsze: warsztaty sylwetkowe czy indywidualna analiza sylwetki?

To kwestia osobowości. Jedne panie lepiej uczą się nie tylko na swoim przykładzie, ale obserwując też inne kobiety. Czasem na zasadzie przeciwieństw wyłapujemy zasady, które najlepiej sprawdzą się u nas. Inne klientki wolą 100% mojej uwagi. Obydwa rozwiązania są równie dobre. Bardziej ekonomiczne są jednak warsztaty.

Ile trwa analiza sylwetki?

Około 1,5.

SZAFA I ZAKUPY

Jak wygląda przegląd szafy?

Dla niektórych to najbardziej stresujący etap współpracy ze stylistą. Namawiam na niego jednak. Z dwóch powodów. Po pierwsze, pozwala on rozprawić się ze sobą i ze swoimi przyzwyczajeniami. Po drugie, mnie daje to obraz tego, jak było do tej pory. Przegląd garderoby pozwala mi wyłapać zwyczaje zakupowe i upodobania, co wykorzystuję w czasie wspólnych zakupów. W czasie przeglądu dzielimy wszystkie rzeczy na:

 • te, których trzeba się pozbyć,
 • te, które trzeba oddać krawcowej do poprawy – skrócić, zwęzić…
 • te, które odkładamy do pudełka z hasłem „sentymenty”
 • i te dobre, które łączymy w zestawy, często nowe, choć ze „starych” rzeczy.

Po przeglądzie definiujemy, czego w szafie brakuje, by spełniała oczekiwania i tworzymy listę zakupową, którą można zrealizować samemu lub razem ze mną.

Jak wyglądają zakupy ze stylistką? Gdzie umawiamy się na zakupy?

Zakupy to wisienka na torcie we współpracy ze stylistą. W pierwszej kolejności poznaję oczekiwania Klienta, później definiuję jego kolory i typ sylwetki, a z czasem wspólnie szlifujemy styl. Nie można stać się stylowym w ciągu jednego dnia. Można się nauczyć wiele, ale wszystko wymaga czasu. Na zakupy umawiam się w różnych miejscach. Najczęściej są to galerie handlowe, ale także małe butiki, showroomy, pracownie krawieckie. Wszystko zależy od potrzeb i budżetu, jakim dysponujemy.

Jaki jest minimalny budżet na wspólne zakupy?

Uwielbiam wydawać cudze pieniądze! 🙂 A tak na poważnie, staram się tak opracować szlak zakupowy dla każdej z osób, aby zmieścić się z zakładanym budżecie i kupić jak najlepsze rzeczy. Uwaga, nie chodzi o to, żeby kupić jak najwięcej! W szafach nie musimy mieć dużo, warto mieć niewiele rzeczy, ale umieć składać je w jak największą ilość zestawów. Wierzę też w dobrą jakość i staram się innych również do niej przekonać.

INNE

Czy z konsultacji ze stylistką korzystają także mężczyźni?

Oczywiście! Od zawsze i z każdym rokiem coraz więcej. Uwielbiam pracować z mężczyznami! Są bardzo konkretni. O wizerunku można rozmawiać po inżyniersku. A że posiadam i ten tytuł, może dlatego lubię porządkować męską wiedzę i świadomość wizerunkową.

Dlaczego nie wykonuję metamorfoz w jeden dzień?

Dlatego, że lubię swoich Klientów ubierać, a nie przebierać. Zależy mi na trwałym zmianach, które dokonują się nie tylko na płaszczyźnie ubioru, ale przede wszystkim samoświadomości. Tu nie chodzi tylko o dobór kolorów czy fasonów. Zależy mi na dobrym stylu, ale swoim indywidualnym. Pomagam go odnaleźć i zatrzymać.

Z jakim wyprzedzeniem trzeba się umawiać na spotkania?

To zależy, czasem daje się spotkać nawet w trakcie tygodnia od pierwszej rozmowy, ale bezpieczniej jest umawiać się z trzy-, czterotygodniowym wyprzedzeniem.

Czy można u mnie płacić kartą?

Nie. Płatności można dokonać albo gotówką, albo przelewem. W drugim przypadku proszę o przedpłatę przed wyznaczonym terminem spotkania oraz wysłanie potwierdzenia przelewu na mail: asystentka@tatianaszczech.pl.

+48 504 302 269

ZADZWOŃ

sygnet-stylistka