Jak cię widzą, tak cię piszą… Mateusz Morawiecki

września 6, 2018

Przyglądam się dziś bliżej stylizacji premiera Mateusza Morawieckiego, w której prezentował się na konferencji prasowej na Stadionie Narodowym w Warszawie.

W przypadku mody męskiej – szczególnie kiedy mówimy o zestawach eleganckich – łatwo jest punktować. Zasady są proste. Owszem, w modzie chodzi też o to, by się nią bawić, a zasady łamać… Jeśli jednak mówimy o osobach piastujących wysokie stanowiska, zwierzchnikach państwowych kod ubioru (dress code) jest podstawą. To część etykiety.

1. Granat jest idealnym kolorom do stylizacji dziennych, kiedy potrzebujemy być eleganccy. Czarny kolor rezerwujemy tylko na spotkania po godzinie 18 i to też nie wszystkie. Im jaśniejszy odcień granatu, tym garnitur mniej zobowiązujący. Podobnie w sprawie deseni – im one bardziej wyraźne, tym garnitur staje się mniej formalny.

2. Koszula biała z mankietami zapinanymi na spinki jest bardzo elegancka. W stopniu formalności ustępuje jedynie koszuli z łamanym kołnierzykiem i krytą plisą, czyli przeznaczonej do noszenia z frakiem lub smokingiem. 

Różnicę robi też kształt kołnierzyka – najbardziej elegancki jest włoski lub półwłoski. W swojej pracy decyzję o tym, który model jest lepszy uzależniam o budowy ciała, kształtu twarzy i szerokości szyi swojego klienta. Bardziej rozłożysty włoski nieco nadaje objętości, dlatego postępuję z nim ostrożnie. 

Niestety, elegancka biała koszula na spinki i brak krawata to błąd. Jeśli panowie macie ochotę na bardziej swobodny zestaw z białą koszulą, lepiej by miała ona mankiety zapinane na guziki. 

3. Marynarka idealnie leży na linii ramion, a rękawy mają długość odsłaniającą mankiety koszuli, czyli słusznie. 

Rozumiem, że rozpięcie marynarki miało dodać swobody i nadać sportowego charakteru, ale tutaj znowu mam pewien dysonans. Garnitur jest elegancki, nie wspominając o koszuli, i dlatego w pozycji stojącej marynarka powinna zostać zapięta.

4. Spodnie są za długie, ponieważ tuż nad butami tworzą harmonijkę z nadmiaru materiału. Ani to eleganckie, ani zgrabne. 

5. Brązowe buty do granatowego zestawu – świetny wybór kolorystyczny, ale… są jakby „zmęczone”.  

Dodatkowo, eleganccy mężczyźni kolor paska dobierają do koloru butów. Powinny być sobie bliskie lub jakoś ze sobą korespondować. Premier natomiast wybrał elegancki czarny pasek, który ma się nijak do butów.

Jak oceniam całość? Średnio. Pewnie od wielu osób usłyszę, że się czepiam. Przecież jest garnitur, biała koszula, więc wszystko się zgadza. Niestety, same rzeczy nie czynią nas eleganckimi, tu bardziej liczy się sztuka ich noszenia i odpowiednie łączenie poszczególnych elementów ze sobą.

Moja ocena: 3   

Publikacja: Śląsk Plus z dn. 10.08.2018 oraz Dziennik Zachodni z dn. 11.08 .2018r.

dress code , Dziennik Zachodni , kolory , ocena stylizacji , okulary , polityka , Śląsk Plus , styl , wizerunek po męsku
Share: / / /

One thought on “Jak cię widzą, tak cię piszą… Mateusz Morawiecki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Archiwa