Od kobiet dla kobiet

czerwca 9, 2015
We wczorajszym wydaniu Naszego Miasta (z dn. 8.06.2015) ukazał się wywiad, który przeprowadzono ze mną jakiś czas temu. Zapraszam do lektury. 🙂


Modowy prezent od kobiet dla kobiet

Marzy Ci się spotkanie ze stylistką, która doradzi ci, ale wciąż coś Cię przed tym powstrzymuje? Przeanalizuj swoją sylwetkę wirtualnie. SPELL YOUR SHAPE to nowatorski projekt, który ujrzał światło dzienne 8.marca – prezent dla kobiet od dwóch kobiet, stylistek –  Tatiany Szczęch i Marty Gałki.
Jakie błędy popełniamy najczęściej na zakupach?
Całe mnóstwo. Przede wszystkim za bardzo ulegamy temu, co nam się podoba. Nie zastanawiamy się nad tym, czy poszczególne elementy garderoby w jakikolwiek sposób do nas pasują – czy to pod względem koloru, czy fasonu, pomijam już kwestie osobowości i charakteru. W efekcie kupujemy rzeczy w nieodpowiednim rozmiarze, o nieodpowiednich długościach, nie pasujące do siebie wzajemnie.
W czym tkwi sekret dobrego ubioru?
W stylu. Może będzie bulwersujące to, co powiem  – szczególnie w obliczu SPELL YOUR SHAPE – ale uważam, że nie trzeba w 100% „trzymać się” swoich kolorów i fasonów. Ważne, by mieć wiedzę i świadomość tego, co nam służy, a co nie. Zasady są też po to, by je umiejętnie łamać. Jednak mnóstwo kobiet nie widzi sedna sprawy i nie do końca ma pojęcie, jak wyrazić siebie poprzez ubiór, makijaż, fryzurę, jak odnaleźć swój styl właśnie. Jako stylistka polecam sukienki, bo w ich przypadku najtrudniej o popełnienie błędu. Jeśli tylko wybierzesz dobry fason, wystarczą odpowiednie rajstopy czy pończochy oraz buty i masz dużą szansę na udaną stylizację. Zamieszanie robi się, kiedy trzeba połączyć kilka elementów garderoby razem i okrasić je dodatkami. Jeśli zapytasz mnie, czy Polki dobrze się ubierają, odpowiem, że nie jest źle, ale da się zauważyć silny instynkt stadny i tego akurat nie pochwalam. Ostatnio, na przykład, wiele mówi się o tym, żeby nie bać się kolorów, ale popatrzmy na Francuzki. One nie ubierają się zbyt kolorowo, a jednak nikt nie ma wątpliwości co do tego, że wyglądają świetnie. One wiedzą, że mniej znaczy więcej.
Czyli tego brakuje Polkom?
Nie chcę być tak surowa. Naprawdę jest co raz lepiej. W tej chwili przeżywamy boom stylizacyjny. Znawcy czają się za każdym rogiem. Jak w każdej dziedzinie, tak i tu potrzeba pewnej dozy dystansu, bo jakość „złotych rad” jest różna.
SPELL YOUR SHAPE pomoże nam unikać błędów stylizacyjnych?
Może nie wszystkich, ale wielu. Taką mam nadzieję, ale to się dopiero okaże. Na pewno nie rozwiążemy wszystkich bolączek modowych, ale chcemy wyjść naprzeciw także tym kobietom, które spychają wygląd na plan dalszy, traktując go jako nieistotny. Jestem pewna, że dla nich zakupy są nieprzyjemną koniecznością i ogromną stratą czasu. Mocno chcę podkreślić, że także dla mnie i Marty ubiór nie jest kwestią najwyższej rangi. Warto jednak zrozumieć, że kiedy ktoś nas spotyka, widzi najpierw nie to, kim jesteśmy i co wartościowego mamy do powiedzenia, ale – czy chcemy tego, czy nie – ocenia nas właśnie przez pryzmat naszego „opakowania”. Brutalne, ale prawdziwe.
Czym w takim razie jest SPELL YOUR SHAPE?
Kiedyś żartobliwie powiedziałam, że jest to wirtualna szafa, z której wybierasz wieszaki opisane literą swojej sylwetki. I w sumie tak to wygląda. Trzeba tylko zacząć przygodę z nami od rozwiązania testu, dzięki któremu dowiesz się, jaki masz typ sylwetki. Wyróżniamy ich siedem i nazywamy literami nawiązującymi do proporcji ciała. SPELL YOUR SHAPE to też platforma z ogromem wiedzy i inspiracji. Skrupulatnie podchodzimy do tematu, a może o tym świadczyć fakt, że przygotowania do naszego startu, który miał miejsce w Dzień Kobiet, trwały dwa lata. Portal cały czas się rozwija, co chwilę wpadają nam do głowy nowe pomysły. Wraz z Martą mamy poczucie misji. Chcemy kobietom ułatwić życie. Moda jest czymś, czym powinnyśmy się bawić. My tylko sugerujemy i uczymy, jak czerpać z niej pełnymi garściami. Chcemy  tylko (i aż) otwierać oczy kobiet na nowe rozwiązania, zachęcić do eksperymentów i – przede wszystkim – poszukiwań własnego stylu. Prawda jest taka, że wystarczy znać kilka podstawowych zasad, reszta to fantazja i kreatywność, której w pewnym stopniu można się nauczyć.
Znajdziemy to wszystko na portalu?
Tak. Na stronie www.spellyourshape.pl oprócz darmowego testu diagnozującego proporcje ciała można znaleźć opisy poszczególnych sylwetek z polecanymi fasonami, zakładkę „ubierz się” z konkretnymi rzeczami z oferty polskich sklepów dostępnych na rynku, a w mediach społecznościowych publikujemy inspirujące stylizacje dla konkretnych typów sylwetek.
Wydaje mi się, że ten projekt jest albo bardzo odważny albo ryzykowny, bo obserwując inne stylistki, mam poczucie, że kobiece sylwetki to wiedza tajemna…
Odważne w tym projekcie wydaje mi się to, że dajemy możliwość rozwiązania testu za darmo. Styliści na tym zarabiają – między innymi na analizowaniu proporcji  ciała. Oczywiście, nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu ze stylistą, ale – jak już wspominałam wcześniej – jest mnóstwo kobiet, które nigdy na takie konsultacje się nie zdecydują. Powodów może być całe mnóstwo. Niektórym zabraknie odwagi, inne uznają, że nie mają na to czasu, a jeszcze inne, że szkoda im pieniędzy. Wtedy z pomocą przychodzi SPELL YOUR SHAPE. Trzeba jednak pamiętać, że samo odpowiedzenie sobie na pytanie, jakim jest się typem sylwetki, to za mało. Liczy się umiejętność wyszukiwania rzeczy ładnych oraz tworzenia stylowych zestawów – czasem ze zwykłych z pozoru elementów. To też nasz cel, bo SPELL YOUR SHAPE to nie tylko diagnoza proporcji ciała i możliwość kupowania za naszym pośrednictwem rzeczy dedykowanych konkretnym sylwetkom, to także całe mnóstwo inspiracji. Ciekawych i stylowych. Unikamy banałów.
No dobrze, wypełniamy test i co otrzymujemy?
Wynikiem testu jest „zdiagnozowanie” sylwetki. Dowiadujesz się, jaką jesteś literą, a to daje ci możliwość dalszego eksplorowania strony pod tym kątem. Możesz przeczytać o tym, co powinnaś, co możesz, jeśli musisz, czego kategorycznie nie powinnaś albo jak ratować wpadki. Na stronie jest też zakładka „ubierz się” i to jest największa rewolucja, ponieważ nigdy dotąd ubrania w sklepach nie były dzielone pod kątem typów sylwetek, a my właśnie to zrobiłyśmy. Znajdziesz u nas bazę rzeczy polecanych konkretnym kształtom. Serwis stale się rozwija i nasza oferta, udostępniana wiedza modowa, stale będzie poszerzana. Właśnie przygotowujemy materiał o tym, jak dobierać fryzury nie tylko pod kątem samej twarzy, ale właśnie proporcji ciała. Będziemy też polecać sklepy przyjazne kobiecym sylwetkom.
Nie od dziś wiadomo, że my kobiety lubimy pewnych rzeczy nie widzieć lub widzieć je w nadmiarze. Test zakłada pewną granicę błędu?
Zdarzają się takie sytuacje, że panie otrzymują zły wynik testu. Zaznaczam jednak, że zazwyczaj ma to związek z mylną interpretacją ciała, z udzielaniem złych odpowiedziami na nasze pytania. Pytamy na przykład: ,,Gdzie tyjesz?”, a kobiety widzą tylko brzuch i uda, a nie dostrzegają zmian w ramionach i biuście. Nie mamy na to wpływu. Jedyne, co możemy zrobić, to zachęcać do obiektywizmu. Wiem, że to najtrudniejsza rzecz pod słońcem, ale warto próbować. My dajemy narzędzie, ale nie jesteśmy w stanie skontrolować, czy każdy odpowiednio go używa.
A czy to nie jest trochę tak, że dzisiejsze trendy żywieniowe wywołują u kobiet poczucie ciągłego nadmiaru kilogramów?
Coś w tym jest. Większość pań, które mają rozmiary powyżej 38, żyje w przekonaniu, że są sylwetkami O. To jest złudne. Sukces leży w odpowiedniej ocenie proporcji pomiędzy górnymi i dolnymi partiami ciała, a dokładnie rozstawem ramion i bioder oraz rzeczywistej interpretacji okolic talii. Tu znów wracamy do kwestii samopostrzegania. Nie krytycznego i restrykcyjnego, ale po prostu obiektywnego.
Czujecie, że zrobiłyście modowo-internetową rewolucję?

Rewolucja to może za duże słowo. Tak naprawdę nie odkrywamy wiedzy tajemnej, ale staramy się wreszcie ją ogarnąć i – co najważniejsze – podajemy ją w nieco innej formie: takiej, jakiej jeszcze nie było. Marzy nam się, żeby SPELL YOUR SHAPE było przestrzenią, dzięki której kobiety poczują się dobrze we własnych ciałach, bo będą potrafiły je dobrze ubrać. Chciałybyśmy, by moda nabrała kształtów, a w następnej kolejności – smaku i fantazji. Jeżeli nam sie to uda – będziemy miały poczucie, że projekt był strzałem w dziesiątkę.

Spell Your Shape , typy sylwetek
Share: / / /

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Archiwa