Jak cię widzą, tak cię piszą… Jerzy Brzęczek

sierpnia 27, 2018

Oto Jerzy Brzęczek, nowy selekcjoner reprezentacji Polski, na jednym z meczów Ekstraklasy pomiędzy Wisłą Płock a Legią Warszawa na stadionie Legii  w Warszawie.

Kiedy spojrzałam na pana Jerzego i jego spodnie przypomniała mi się pewna zawodowa sytuacja sprzed kilku lat. Zostałam poproszona o współpracę przy wyborze i doborze eleganckich zestawów garniturowych dla jednej z drużyn piłkarskich. Byłam mocno podekscytowana faktem, że mam „do ubrania” około 50 mężczyzn. Miałam wyobrażenie, że będzie to sama przyjemność. Przystojniacy z łatwymi sylwetkami. Jak bardzo się myliłam! Piłkarze mają mocno rozbudowane uda i wybór wąskich spodni ze zwężaną nogawką, który wydawał się oczywistością w przypadku zgrabnych i wysportowanych sylwetek, wcale taką oczywistością nie był. Oj, co to były za emocje!  

Pan Jerzy nie dostarczył mi wielu tematów do wyboru, jeśli chodzi o swoją stylizację, która jest bardzo minimalistyczna i w kolorze, i w formie. Zastanawiałam się, co jest dla Państwa bardziej interesujące….  Czy wątek białej koszuli, czy może kolor biały sam w sobie, a może chinosy… 

Biel to najwyższa elegancja. Bo czy ktoś wyobraża sobie mężczyznę na wielkim balu w koszuli innej niż biała? Nie sądzę. Zresztą, najbardziej eleganckie z męskich strojów – smoking i frak – wręcz wymagają towarzystwa białej koszuli. Co więcej, w nomenklaturze kodu ubioru „white tie” ma wyższą rangę elegancji niż „black tie”. Niewtajemniczonym wyjaśniam, że „czarna muszka” oznacza wymóg założenia smokingu, a do niego białej koszuli i czarnej muchy (stąd nazwa). „Biała muszka” z kolei wiąże się z obowiązkiem założenia fraka, a do niego białej koszuli i białej, i tylko białej (!), muchy. 

Jak w przypadku wszystkich innych kolorów, tak i biel ma różne odcienie. Trzeba wiedzieć, po które z nich sięgać, ponieważ zły odcień białego potrafi wyeksponować niedoskonałości cery, zażółci zęby lub pogłębi cienie pod oczami. Zimnym typom urody, którym najlepiej w czystych i intensywnych kolorach, polecam biel lodową i kredową. Osobom o łagodniejszej urodzie, ale wciąż chłodnej – sugeruję zaufać mlecznej wersji bieli oraz w odcieniu skorupki jajka. Ciepłe typy kolorystyczne powinny inwestować w biel kości słoniowej, szampana i ecru.

Nie wyobrażam sobie czyjkolwiek szafy – mam tu na myśli zarówno mężczyzn, jak i kobiety – bez białej (w odpowiednim dla siebie odcieniu) koszuli. To baza wokół, której można stworzyć wiele ciekawych „historii”  i tak naprawdę w zależności od oprawy i sposobu noszenia może ona być bardzo elegancka lub odwrotnie. Jak na zdjęciu – rozpięty kołnierzyk i podwinięte rękawy obniżają jej formalny charakter. 

Podoba mi się, jak prezentuje się nasz dzisiejszy bohater. Prosto i bez zadęcia. Ale. Następnym razem do zestawu o sportowym zacięciu namawiam do butów, które nie są błyszczące, na pewno nie lakierowane. Idealnie pasowałyby tutaj brązowe zamszowe albo z nubuku. Oczywiście należałoby wtedy zadbać też o pasek nawiązujący do nich kolorystycznie.  

Moja ocena: 4 

Publikacja: Śląsk Plus z dn. 27.07.2018 oraz Dziennik Zachodni z dn. 28.07.2018.

Dziennik Zachodni , kolory , ocena stylizacji , Śląsk Plus , wizerunek po męsku
Share: / / /

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Archiwa